נפל בחוף הים בשל מפגש עם קבוצת חיילים ותבע פיצוי בגין "פחד מוות" – ת.א 3225-01-13 (שלום- ת"א).

קשיש כבן 78 טייל בחוף הים כשקבוצת חיילים מחיל הים שהתאמנה במקום נתקלה בו בטעות. כתוצאה מכך, נפל הקשיש ונחבל בגב ובראש. החיילים מיהרו להתנצל והציעו להסיעו לביתו. הקשיש הגיש תביעה לבית המשפט כנגד המדינה בגין נזקיו בעקבות האירוע.

המדינה לא הכחישה, כי קבוצת החיילים שהתאמנה במקום פגעה בטעות בקשיש וסוכם, כי בית המשפט יכריע בשאלת הנזק בלבד. עוד הוסכם, כי לקשיש לא נותרה נכות לצמיתות. עם זאת, הקשיש דרש פיצוי בגין "גרימת פחד מוות". לטענתו שעה ששמע את קבוצת החיילים רצה לעברו חשש שיפגעו בו ויהפכו אותו לסיעודי. עוד טען, כי נגרמה לו טראומה שבעקבותיה הוא חושש עד היום מהתקהלות במרחב הציבורי. לסיכום העמיד הקשיש את תביעתו על סך של לא פחות מ- 120,000 ₪.

בית המשפט דן בנזק שנגרם ודוחה את הטענה לפיצוי בגין "גרימת פחד מוות". בית המשפט מסביר, כי לא היה בהתקלות עם כוח צה"ל שהינו כוח ערכי בכדי לגרום לפחד מצמית כטענת הקשיש. עוד מציין בית המשפט, כי אין לקבל את הטענה לטראומה נפשית שעה שלא צורפה כל חוות דעת בעניין וכן אין אזכור לבעיה שכזו בחומר הרפואי שצורף כאשר הפניה הראשונה לרופא הייתה כ-4 ימים לאחר האירוע.

בסופו של דבר קובע בית המשפט, כי בגין כחודשיים של ימי מחלה ישולם לקשיש פיצוי של כ- 13,500 ₪ ובכך למעשה דחה את עיקר הנזק במסגרת התביעה.